آموزش های پیش از ازدواج در یزد الزامی شد

به گزارش تابناک یزد،معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد اعلام كرد: با تصویب شورای قضایی استان با اجرای طرحی با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، آموزش‌های پیش از ازدواج الزامی شد.

سید علی اصغر رفاهی" در اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان یزد در سال جاری به تشریح برخی از اقدامات و برنامه‌های این معاونت در سال جدید پرداخت و اعلاكم كرد: خوشبختانه با تصویب شورای قضایی استان با اجرای طرحی با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، آموزش‌های پیش از ازدواج الزامی شد و کلیه زوجین در شرف ازدواج در زمان ثبت ازدواج خود موظف به ارائه گواهینامه گذراندن این دوره آموزشی هستند.


وي ادامه داد: البته این آموزش‌ها قبلاً به صورت پراکنده و بدون بازخورد مفید انجام می‌گرفته، اما قصد ما برگزاری این دوره‌ها به صورت کاملاً هدفمند و با سرفصل‌های مشخص و کارشناسی شده است.
رفاهي با اشاره به تدوين 62 برنامه پیشگیری از وقوع جرم در اواخر  سال گذشته و آغاز اجرایی و عملیاتی كردن این برنامه‌ها از ابتداي سال جاري، اظهار كرد: با توجه به نتایج خوب مرکز تحکیم بنیان خانواده که از سال 91 در استان ایجاد شد و همچنین پیگیری‌های این معاونت که این طرح را به صورت یک طرح کشوری درآورد، برای سال جاری با توجه به حجم کار، پیگیر راه‌اندازی دو يا سه مرکز دیگر در استان یزد هستیم که فراخوان تأسیس این مراکز نیز منتشر شده است.

وي درخصوص اقداماتی که در کوتاه مدت نتیجه داده و کاهش ورودی پرونده به دادگستری را به دنبال داشته است، اظهار كرد: طرح ارجاع دادخواست‌های مطالبه مهریه به اداره ثبت اسناد و املاک از جمله اين برنامه‌ها بوده است چرا که سند ازدواج به عنوان سند لازم الاجرا باید به اداره ثبت اسناد ارسال و بلافاصله اجرائیه صادر شود.

به گفته‌ي این مقام قضایی، این طرح  علاوه بر کاهش ورودی پرونده به دادگستری، روند طولانی رسیدگی به  این نوع پرونده‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

وی درخصوص طرح ساماندهی بنگاه‌های املاک در استان نیز ابراز كرد: طرح بسیار خوبی در خصوص ساماندهی بنگاه‌های املاک در سطح استان تهیه و در شورای قضایی استان مطرح شده است که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد  .

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد در خصوص بحث داوری در استان نيز اظهار كرد:  متاسفانه داوری در کشور جدی گرفته نشده، اما در استان از شش ماه گذشته، فراخوانی درخصوص راه‌اندازی مراکز داوری داده شده است که تاکنون قریب به 20 مؤسسه داوری ثبت‌نام کرده‌اند .

وی درخصوص طرح پیشگیری از اعتیاد در استان هم گفت: در استان هنوز کمپ ترک اعتیاد ماده 16 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر را نداریم و کمپ‌هاي موجود نه منطبق بر ماده 15 است و نه منطبق بر ماده 16 و نکته ناراحت کننده دیگر این است که  تاکنون هیچ مرکز مراقبت پس از خروجی برای معتادین در استان وجود ندارد.

وي ادامه داد: البته جلسات متعددی در این خصوص با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برگزار شده است که به محض حل مشکل بودجه ،این مرکز نيز راه‌اندازی خواهد شد .

رفاهی در پايان نيز خاطرنشان کرد: طرح پرونده‌خوانی تمام 10 هزار پرونده تشکیل شده در مرکز تحکیم بنیان خانواده، مشکل قراردادهای بانکی‌، تهیه اپلیکیشن  تلفن همراه تحت اندروید، اقدام درخصوص پرونده‌ های مسن، راه‌اندازی کانال‌های مختلف اطلاع رسانی در فضای مجازی و غيره از دیگر برنامه‌ها و اقداماتی است که در سال جاری نسبت با آنها اهتمام خواهیم داشت.

منبع: ایسنا


نظرات (0)
0