جوانان نيازمند انگيزه هاي خاص براي ازدواج هستند

به گزارش بام ايران خبر به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ازدواج يکي از رويدادهاي مهم زندگي است و از نظر اجتماعي به عنوان پيوندي با ثبات و هدفمند ميان زن و مرد شناخته مي‌شود.

از همين رو در اسلام به ازدواج که يک واجب کفايي است توجه فراواني شده، بطوري که پيامبر(ص) در اين خصوص مي فرمايند (با ازدواج نيمي از دين شما کامل مي شود) و يا (ازدواج سنت من است هر که به سنت من رفتار نکند از من نيست) و... ازدواج علاوه بر پاسخگويي به نيازهاي جنسي و عاطفي فرد، نيازهاي اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي او را نيز تنظيم مي‌نمايد.

اگر به تعويق افتادن سن ازدواج، به عنوان افزايش تعدا انتخاب بهتر براي دختران و پسران باشد مي توان آن را مثبت در نظر گرفت ولي در بسياري از مواقع افزايش بيش از حد سن ازدواج باعث سرخوردگي‌هاي عاطفي و رواني در فرد مي‌شود که حتي افزايش توانمندي‌هاي فرد هم نمي‌تواند اين سرخوردگي‌ها را درمان نمايد.

از همين رو طبق آمار کارشناسان امروز با بيش از 12ميليون جوانان دختر و پسر مجرد در کشور روبرو هستيم که هنوز ازدواج نکرده اند و هر کدام به دليلي که موجه مي باشد اين امر مهم را به تاخير مي اندازند، اما از طرفي هم دير ازدواج کردن جوانان، سن ازدواج را در کشور روز به روز بالا مي برد که خود اين امر باعث به وجود آمدن برخي از آسيب هاي اجتماعي مي شود.

عبدي، عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي معتقد است:‌ تعداد افراد مجرد بالاي 30 سال 4 ميليون نفر و افراد ورود يافته به سن ازدواج حدود 12 ميليون نفر است که بايد دولت راهکاري را عملياتي کند؛ بالا رفتن سن ازدواج يکي از علت‌هاي آسيب‌هاي اجتماعي است.

بنابراين به طور کلي مي‌توان گفت که ازدواج بايد در سن مناسب انجام شود، نه آنقدر زود که صرفاً مبتني بر غرايز جنسي يا اجبار باشد و نه آنقدر دير که منجر به بروز اختلالات رواني-اجتماعي يا حتي آسيب‌هاي اجتماعي گردد.

آنچه مسلم است در کاهش سن ازدواج، مسئولان و خانواده ها نقش موثري دارند و با توجه به اينکه تغييرات در سبک زندگي ناشي از تغيير نگرش ها، اعتقادات مذهبي و گرايش به شيوه هاي زندگي در غرب، توقعات مادي و تحصيلي است بنابراين ضرورت حمايت همه دستگاه‌هاي دولتي و نهادهاي فرهنگي براي ازدواج به موقع جوانان بيشتر احساس مي شود.

از جهاتي مي توان گفت حل مشکل ازدواج جوانان، حل مشکل اساسي جامعه مي باشد؛ اين روزها با توجه به اينکه جوانان تن به ازدواج نمي دهند اما تمام آنها دوست دارند هرچه سريعتر ازدواج کنند و تشکيل خانواده دهند ولي غافل از آن که کوهي از مشکلات اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي راه آنها را سد کرده است.

عبدي نماينده مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي گويد : در حال حاضر تعداد قابل توجهي جوان مجرد وجود دارند؛ جامعه جوان را رها کرده‌ايم و اين افراد قشر تأثيرگذار هستند که بايد راهکاري براي آنان انديشيده شود. بايد سن ازدواج را به زير 20 سال بياوريم و فقط نصيحت و صحبت در تلويزيون و راديو يا رسانه‌ها کفايت نمي‌کند بلکه بايد راه حل از سوي دولت و مسئولان ارائه شود.

عبدي در ادامه مي افزايد : بحث اشتغال و فراهم آوردن حداقل امکانات بايد براي جوانان در سن ازدواج انجام گيرد؛ دولت مي‌تواند با تمهيداتي يارانه افرادي را که ازدواج مي‌کنند افزايش دهد و جواناني که به خانه بخت مي‌روند تا 5 سال يارانه بالايي دريافت کنند.

استفاده و برنامه ريزي بر روي برخي از موارد همچون افزايش يارانه زوجين تا پنج سال و وام 10ميليوني ازدواج در کوتاه مدت  مي تواند تاثير بسزايي بر روي جوانان براي ازدواج داشته باشد اما مسئله اينجاست که کسي به دنبال طرح اينگونه مسائل نمي رود و اگر هم طرح شود با مشکلات و اعتراض هاي فراواني روبرو شده که مانع از اجرايي شدن آن مي شوند مانند وام 10ميليوني ازدواج!

 از همين رو معيارهاي همسرگزيني، اخلاق و رفتارهاي زوجين، شيربها، تجملات و تشريفات دست و پا گير، سختگيري در انتخاب ، تحصيلات و... از عواملي که مربوط به خود زوجين و عواملي مانند اشتغال جوانان، وضعيت اقتصادي، حمايت خانواده ها و... از عوامل ديگر اجتماعي مي باشد که به سدي در مقابل  ازدواج افراد تبديل شده اند.

اين در حالي است که براي پايين آوردن سن ازدواج بايد برخي از مشکلات رفع و هموار شود و همچنين بايد به جوانان که ازدواج مي کنند برخي از آيتم هاي مثبت و قابل توجه داده شود تا آنها راغب تر بر ازدواج شوند.

 منبع: بام ایران خبر
نظرات (0)
0