آخرین وضعیت ازدواج، طلاق، ازدواج مجدد و چندهمسری در کشور
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با بیان اینکه ازدواج در سال گذشته نسبت به سال 93، 5.4 درصد کاهش داشته است، عنوان کرد: نسبت طلاق به ازدواج در سال گذشته 4.2 گزارش شده است.
 
به نقل از آنا، محمدابراهیم طریقت، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور در نشست خبری که به مناسبت روز ملی جمعیت برگزار شد، درباره رویدادهای حیاتی سال 94 گفت: در سال گذشته 685 هزار و 352 مورد ازدواج رخ داده است، یعنی از هر هزار نفر 8/7 نفر ازدواج کرده‌اند.
 
طریقت در ادامه تصریح کرد: میانگین گروه سنی ازدواج 20 تا 29 سال است که در خانم‌ها 20 تا 24 و در آقایان 25 تا 29 گزارش شده است.
 
به گفته وی، ازدواج در سال گذشته نسبت به سال 93، 5/4 کاهش داشته است.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال درباره سن ازدواج در مردان و زنان گفت: 12/1 درصد از زوجین همسن بودند و در 77/5 درصد مردان بزرگتر بوده و در 10/4 موارد خانم‌ها بزرگتر بوده‌اند.
 
وی افزود: 94/6 درصد ازدواج‌های ثبت شده در آقایان ازدواج اول بوده و 95/9 درصد ازدواج در خانم‌ها برای بار اول ثبت شده است.
 
طریقت تصریح کرد: در 5/4 درصد از ازدواج‌های ثبت شده در مردان دومین ازدواج و یا بیشتر بوده و در خانم‌ها 4/1 درصد از ازدواج‌های ثبت شده مربوط به ازدواج دوم و یا بیشتر بوده است.
 
طریقت با بیان اینکه 2/6 زوجین که در سال 94 ازدواج کرده‌اند دارای تحصیلات عالیه بوده‌اند، گفت: در 23/2 درصد تحصیلات مردان بیش از زنان و در 19/7 درصد تحصیلات خانم‌ها بیشتر از مردان بوده است.
 
وی افزود: در کل 24/7 درصد مزدوجین دارای تحصیلات دیپلم و پیش‌دانشگاهی و 13 درصد دارای تحصیلات عالیه بوده‌اند.
 
طریقت افزود: تحصیلات عالیه در خانم‌هایی که در سال گذشته ازدواج کرده‌اند بیش از آقایان بوده است به گونه‌ای که تحصیلات عالیه در مزدوجین خانم سال گذشته 2/8 درصد و در آقایان 8/6 درصد بوده است.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با توجه به آمار طلاق‌ها در سال گذشته گفت: خوشبختانه تغییر مهمی در سال گذشته نسبت به سال 93 وجود نداشته است، اما در کل 163 هزار و 765 مورد طلاق ثبت شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: میانگین سن طلاق در زنان و مردان برابر بوده و هر دو جمعیت در رده سنی 25 تا 29 سال طلاق گرفته‌اند.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با بیان اینکه نسبت طلاق به ازدواج در سال گذشته 4/2 بوده است، گفت: طول مدت پایداری زندگی مشترک که منجر به طلاق شده است در کمتر از یکسال اول زندگی 13درصد و در 5 سال اول 47/3 درصد بوده است که در مجموع میانگین طول ازدواج 8 سال بوده است.
 
طریقت خاطرنشان کرد: میانگین سن طلاق ثبت شده در مردان 35 و در خانم‌ها 30 سال است.
 
وی یادآور شد: بیشترین آمار طلاق در استان‌های تهران، البرز، گیلان و کمترین آمار طلاق مربوط به سیستان‌ و بلوچستان، خراسان‌جنوبی و اردبیل بوده است که نسبت به طلاق به ازدواج به ترتیب در البرز، تهران، گیلان بیشتر بوده و نسبت طلاق به ازدواج در سیستان‌و بلوچستان، ایلام و چهارمحال و بختیاری بوده است.
 
وی درباره میزان تحصیلات افراد مطلقه در کشور گفت: 24/5 درصد خانم‌ها و 27/4 درصد آقایانی که طلاق گرفته‌اند دارای تحصیلات دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند.
 
طریقت افزود: 13 درصد آقایان و 14/6 درصد خانم‌هایی که مطلقه شده‌اند دارای تحصیلات لیسانس و 1/2 درصد خانم‌ها و آقایان که در سال گذشته طلاق گرفته‌اند دارای تحصیلات عالیه هستند.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور در بخش دیگری از سخنانش با توجه به آمار موالید سال گذشته گفت: در سال 94، یک‌میلیون و 570 هزار و 219 مورد تولد در کشور ثبت شده است که ولادت در سال گذشته نسبت به سال 93، 2/3 درصد افزایش داشته است.
 
وی در ادامه درباره فراوانی نام‌های انتخاب‌ شده برای متولدین در سال گذشته گفت: در پسران به ترتیب نام‌های امیرعلی، محمد، علی، ابوالفضل و محمدطاها و در دختران فاطمه، زهرا، نازنین‌زهرا، یسنا، زینب، ریحانه، فاطمه‌زهرا و باران جزو بیشترین نام‌های انتخاب شده در سال گذشته بوده‌اند.
 
وی در ادامه افزود: 23/4 درصد جمعیت کشور را افراد زیر 15 سال، 31/5 درصد را جوانان 15 تا 29 سال، 39/3 درصد را میانسالان 30 تا 64 و 5/7 درصد را جمعیت سالمندان 65 سال به بالا تشکیل می‌دهد.
 
طریقت افزود: نسبت دختران متولد شده به پسران در سال گذشته 105/6 درصد بوده است، یعنی به ازای هر 100 دختر 105 پسر وجود دارد، اما مرگ و میر در دختران بیش از پسران است.
 
وی درباره بیشترین گروه سنی که سال گذشته زاد و ولد داشتند گفت: 31درصد زنانی که در سال گذشته صاحب فرزند شدند در رده سنی 25 تا 29 و 70 درصد آقایان در رده سنی 29 سال بوده‌اند، اما به طور کلی 88/5 درصد پدران سال گذشته در رده سنی 23 تا 41 سال و مادران 28 سال بوده‌اند.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با بیان اینکه 3/1 درصد متولدین سال گذشته چندقلو بوده‌اند، گفت: سال گذشته 48 هزار و 840 چند قلو متولد شده که از این تعداد 23 هزار و 36 نفر دوقلو، 883 نفر سه قلو، 26 نفر چهار قلو و 3 نفر 5 قلو بوده است.
 
طریقت با بیان اینکه در سال گذشته 374 هزار و 827 مورد فوتی ثبت شده است، گفت: نسبت فوت آقایان 127/7 درصد به زنان بوده است یعنی مرگ و میر در آقایان بیش از خانم‌ها است.
 
وی درباره شایع‌ترین علل مرگ و میر ایرانیان در سال گذشته گفت: بیشترین علت مرگ بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، تومور، بیماری‌های دستگاه تنفسی بوده است، اما در مردان حوادث غیرعمدی نیز به این علل افزوده می‌شود.
 
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سال گذشته برای 7/5 میلیون نفر کارت هوشمند ملی صادر شده است، گفت: از اهداف سازمان این است که تا پایان سال‌جاری این آمار به 20 میلیون نفر افزایش پیدا کند.
 
وی در ادامه یادآور شد: در سال گذشته 3هزار و 980 مورد گواهی تجرد، 31 هزار تغییر نام، 79‌هزار تغییر نام‌خانوادگی، 856 مورد تغییر شناسنامه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور انجام شده است.
 
طریقت در ادامه افزود: همچنین در سال گذشته 12 هزار و 156 مورد ایرانی در خارج از کشور متولد شده است و 17 هزار و 144 مورد انواع گواهی برای ایرانیان مقیم خارج ثبت شده است.
 
وی اظهار کرد: 974 واژه جدید به 420 هزار واژه مصرف شده برای انتخاب نام افزوده شده است که 220 هزار عنوان برای دختران و 200 هزار نام برای پسران بوده است.
 
طریقت با بیان اینکه نگهداری اطلاعات نشانی مردم از وظایف بسیار مهم سازمان ثبت‌احوال است، گفت: برای هر شخص دو نوع نشانی در سازمان ثبت‌ می‌شود.
 
وی افزود: نشانی اول محل سکونت افراد است که براساس شناسه ملی و کد پستی ثبت می‌شود. به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود به محض تغییر محل سکونت نشانی خود را در سایت به‌روز کنند، اما نشانی دیگر ایمیل آدرسی است که از سوی سازمان ثبت احوال به نمایندگی از حاکمیت برای افراد ثبت می‌شود.
 
طریقت عنوان کرد: افرادی که کارت هوشمند ملی دریافت می‌کنند، یک نشانی ایمیل نیز دریافت خواهند کرد که می‌تواند به محض دریافت رمز عبور خود را تغییر دهند. این ایمیل آدرس نشانی است که از سوی ثبت احوال به نمایندگی از حاکمیت برای افراد ایجاد می‌شود تا براساس آن هرگونه ابلاغیه‌ای که از سوی دولت تعیین می‌شود برای افراد ارسال خواهد شد.
منبع: مهر خانه

انتهاي پيام/

نظرات (0)
0