کارگاه تحلیل رفتار متقابل (شفای کودک درون )

شفای کودک درون

رفتارهای مخرب اشکال مختلفی دارد: از خود تخریبی و الگوهای ناکارآمد رفتاری گرفته تا پرخاشگری نافعال و گاهی اوقات، اعمال ضداجتماعی. معمولا، رفتار مخرب در بزرگسالان تند ترو شدیدتر بروز می کند؛ مانند کج خلقی های کودکانه یا بداخلاقی ها ویا حتی خودشیفتگی. شخصیتی با حالات یک کودک وابسته ،با ترس از رها شدگی؛ یا حتی بی مسئولیتی و عدم درک متقابل در ارتباط با یک فرد بالغ دیگر . بحث کودک درون دراینجا مطرح است. اما دقیقا اصطلاح کودک درون چیست؟ آیا این اصطلاح در واقعیت وجود دارد؟ و چرا ما باید مراقب کودک درون باشیم؟
کودک درون یک استعاره برای یک واقعیت روانی یا پدیدارشناختی است، و اتفاقا یکی از قدرتمندترین نظریه ها در این مبحث است. در واقع، بیشتر اختلالات روانی و الگوهای رفتاری مخرب هستند، به عنوان مثال فروید کمابیش اشاره ای به این بخش ناخودآگاه انسان کرده است. ما همگی یک بار کودک بوده ایم، و هنوز هم که احتمالا فرزند در خانه داریم حالاتی از رفتارهای کودکانه داریم؛ اما بسیاری از بزرگسالان از این موضوع کاملا بی اطلاع هستند. و این عدم ارتباط آگاهانه با کودک درون ما است که  ریشه بسیاری از مشکلات رفتاری، عاطفی و ارتباطی ما در بزرگسالی است.
واقعیت این است که اکثر  ما(به اصطلاح بزرگسالان )واقعا بزرگسال نشده ایم و بزرگسالانه رفتار نمیکنیم. هر کسی، ممکن است (با کمی خوش شانسی)، بزرگسالانه رفتار کند؛ اما از نظر روان شناسی، بزرگسالی واقعی منوط به تصدیق، پذیرش، و گرفتن مسئولیت برای دوست داشتن و پدر و مادر خوبی برای کودک درون خود بودن است!  برای اکثر افراد بالغ، این هرگز اتفاق نمی افتدو  کودک درون طرد شده ، مورد غفلت قرار گرفته، تحقیر، رها شده و یا کاملا رد شده است. درواقع، این به اصطلاح بزرگسالان؛ ناخواسته و به طور مداوم تحت تاثیر این کودک مخفی هستند. برای خیلی ها، یک کودک درون عاطفی زخمی ساکن بدن آنها شده است. کنترل یک فرد پنج ساله در قاب چهره یک فرد چهل ساله!
 دوره شفای کودک درون شامل ایجاد این ویژگی ها و پتانسیل های مثبت است که یک بزرگسال آموزش ببیند تا برای کودک درونش و به نمایندگی از کودکی بی گناه، متعجب، ترسیده، شاد، حساس و بازیگوش همیشه پذیرا و آماده باشد.

افشین هوشنگی
کارشناس ارشد روان شناسی
مدرس و گروه درمانگر و تحلیلگر رفتار متقابل

 

نظرات (0)
0