آیا دولت روسیه به واقع برای ازدواج دخترانش 15 هزار دلار جایزه میدهد؟

مردهای ایرانی برای یک دروغ خود را به آب و آتش زدند.

 

چندی پیش خبری منتشر شد که جنجال زیادی به پا کرد "دولت روسیه به هر مرد خارجی که با یک زن روس ازدواج کند تابعیت کشور روسیه و 15 هزار دلار تقدیم خواهد کرد."

خبری که چند روز بعد از آن مشخص شد شوخی روز اول آوریل یا همان دروغ سیزده خودمان است.

اما آنچه شگفت آوری این ماجرا را صد چندان کرد، استقبال مردان ایرانی از این ماجرا بود به طوریکه اگر در بهبوحه همان روزها به پیج های روسی سری میزدید لایک و کامنت های فراوان دوستان ایرانی را آنجا مشاهده میکردید.

و به واقع که باید گفت : هنر نزد ایرانیان است و بس! جوانانی که برای انجام ندادن هر کاری و مهم تر از همه این کار ها ازدواج هزار دلیل و اما و اگر می آورند و بعضا به آموزه های دینی و ملی به خاطر تکریم ازدواج حمله میکنند، خیلی جالب است که بایک شوخی خنده دار بی منبع اینقدر شدید وسوسه میشوند. درخواست آدرس و شماره تلفن و ویزا و غیره میکند.

علاوه بر این خبر کذایی بهمن سال گذشته هم پایگاه خبری «اخبارالساعه» امارات خبری را با این تیتر منتشر کرد: «با زنان مطلقه کشورهای عربی خلیج فارس ازدواج کن و اقامت دریافت کن.» که این خبر بر خلاف دروغ آوریل روسیه در حالی از یک منبع موثق بیان شده بود که دریافت اقامت در کشور های مرفه عربی بسیار سخت و تقریبا امکان ناپذیر است.

جدای راست و دروغ خبرهایی از این قبیل باید فکر کرد که چرا جوان یک کشور اسلامی با اکثریت شیعه میبایست اینقدر سست و زود باورانه با مسائل برخورد کند؟ جوان کشور ایران با تمدن 7000 ساله به نظر میرسد در چنین شرایطی هم تمدن ایرانی و هم هویت اسلامی خود را به دست فراموشی میسپرد. البته در همین جا خاطر نشان میکنم که در این یک موضوع مقصر جوان تحت فشارهای مالی و اقتصادی ایرانی نیست و این موضوع بیش از آنکه ناشی از دیدگاه نادرست وی باشد از اقدامات نادرست دولت نشئت میگیرد.

در جامعه ای که اکثریت آن را قشر جوان تشکیل میدهد پر واضح است که مقوله های ازدواج و اشتغال دو موضوع اساسی آن جامعه است که بیش ازهر  موضوع دیگر و مقدم بر هر اقدام دیگر باید به آن رسیدگی کرد.

اقدامی که به نظر میرسد در دولت یازدهم در زمره امور مسکوته طبقه بندی شده،  دولتی که در ابتدای ورودش قرار بود با اقدامات مدبرانه به امید سازی در میان مردم همت بگمارد تا کنون نتوانسته حداقل اقدامی در حیطه ازدواج و تعالی خانواده انجام دهد کم کاری که متاسفانه با معطوف کردن رسانه ها به مسائل بین المللی و غفلت از مسائل ملموس داخلی هر روز زیان جدیدی را به بار می آورد.

زیان هایی از افزایش فساد و فحشا و روابط نامشروع بین جوانان تا ایجاد مقوله های بی پایه ای مثل ازدواج سفید در بین جوانان، به عبارت دیگر انتشار اخباری از این دست بیش از آنکه یک شوخی باشد تلاش کشور های دیگر را در بحث ازدواج سالم و ترویج آن به هر قیمتی نشان میدهد. کشور هایی که بعضا داعیه دین داری واخلاقیات هم ندارند ولی بودجه های کلانی را برای سلامت اجتماعی کشورشان اختصاص میدهند.

سخن آخر اینکه اگر دولت بخواهد نظام سلامت جامعه را تغییر دهد اقدامی که از آن با نام طرح تحول نظام سلامت یاد شد، باید در قدم اول سلامت روانی را در آن لحاظ کند و در بودجه بندی ردیفی پررنگ را برای حیطه خانواده باز گرداند.

نویسنده: الهه رمضانپور کروجی

 

نظرات (0)
0